Mi Az Az Osztatlan Képzés

Szeged Augusztus 20 2019

milyen-hét-van

106. o. [7] Vö. Bálint Sándor: Szeged – Alsóváros, Templom és társadalom, Szent István Társulat, Budapest, 1983. 107. o. [8] Bálint Sándor: Szeged – Alsóváros, Templom és társadalom, Szent István Társulat, Budapest, 1983. és 109. o. [9] Vö. Jaksa Helga – Vass Erika: Az alsóvárosi társadalom és a Havibúcsú in Szent és profán között – A szeged – alsóvárosi búcsú, Néprajzi Tanszék, József Attila Tudományegyetem, Szeged, 1999. 19-20. o. [10] Bálint Sándor: Szeged – Alsóváros, Templom és társadalom, Szent István Társulat, Budapest, 1983. 110. o. [11] Vö. 108-109. o. [12] Vö. 112-113. o. [13] Bálint Sándor: Szeged – Alsóváros, Templom és társadalom, Szent István Társulat, Budapest, 1983. 113. o. [14] Vö. 113-114. o. [15] Historia Domus ab anno 1920., Magyar Ferences Levéltár, VI. 08 Conventus Szegediensis, 333. o. [16] Vö. Historia Domus ab anno 1920., Magyar Ferences Levéltár, VI. 08 Conventus Szegediensis, 293. o. [17] Bálint Sándor: Szeged – Alsóváros, Templom és társadalom, Szent István Társulat, Budapest, 1983.

  1. Szeged augusztus 20 2010 qui me suit

Szeged augusztus 20 2010 qui me suit

Ebéd alatt szeretettel köszöntötte a délvidékieket és lelkes délvidéki beszédek is hangzottak el. Az ünnepi szónokok a templomban P. Jenő, csongrádi házf., a templomon kívül P. Marián III. rendi Vizitator volt, aki egyben a harmadik rendiek látogatását is megejtette ez alkalommal, amiről azonban meg kellett állapítanunk, hogy ilyenkor nem alkalmas, mert búcsúkor minden mással vannak a rendiek elfoglalva. "[26] A világháború utolsó két évében a szegedi helyzet nem tette lehetővé, hogy Havi Boldogasszony búcsúját megtartsák. 1944-ben és 1945-ben a Historia Domus vezetése is szünetel. A háborút követően P. Vándor Gottfrid ferences szerzetest kéri fel a házfőnök, hogy naplófeljegyzései alapján jegyezze le a háztörténetbe az elmúlt időszak legfontosabb történéseit. Így értesülünk arról, hogy 1944 nyarán, így a búcsú idején is a kolostor menedékhelyként működött. 1944 nyara Az egész nyár bombázások között mult el. A nappalok legnagyobb részét az óvópincében töltöttük. Alsóváros lakosságának nagy része tanyákon keresett menedéket.

szeged augusztus 20 2019 date

Délután a ferences testvérekkel együtt a vesperást imádkozták a templomban maradt hívek, melyet néhány feljegyzés szerint az esti órákban szentbeszéd és litánia zárt. [16] Bálint Sándor megjegyzi, hogy a "búcsú délutánján, vecsernye után kezdődtek a havibálak, alkalmul szolgálva a sokfelől összesereglett környékbeli lányok, legények ismerkedésére"[17]. A búcsúk napjáról, az ünnepre érkező zarándokok számáról, az adott év sajátosságairól és sok esetben a felmerülő kérdésekről, nehézségekről, problémákról is ismerhetünk meg néhány érdekes adatot a Historia Domust író szerzetesek munkájaként. Búcsúsok Alsóvároson 1908 (Forrás: Alsóvárosi Ferences Látogatóközpont) A Historia Domus tanúsága Jelen összefoglaló elkészítéséhez a Historia Domus 1913-tól 1949-ig terjedő időszakának búcsúra vonatkozó bejegyzéseit vizsgáltuk. Az említett 1913-as esztendőtől kezdődően találhatunk először magyar nyelvű bejegyzést a búcsúra vonatkozóan. Ez az év olyan szempontból is nagyon fontos a búcsú történetét illetően, hogy az utolsó olyan év, mely a világháború kitörését megelőző évben tartott, zavartalan búcsúi időszakot mutatja be.

Villásreggelivel fogadva a városi elöljárókat, ebéddel a papságot. Az alsóvárosi családok a rokonok, hozzátartozók mellett a búcsúsokat is szívesen fogadták vendégségbe. [12] "A koldusokat is bőségesen ellátták, olykor még asztalhoz is ültették. Szomorú volt az a család, amelyikre a szent napon vendég nem nyitott ajtót. "[13] De a kolostor környéke a búcsú napjaiban időszaki kis konyháknak is teret adott, melyet a helybeliek duttyán néven ismertek. A hosszú utat megtett zarándokok felfrissítését szolgálta a 20. század első évtizedeiben a nagy cserépedényekből hűtve kínált kovászos uborka, melyről a búcsút viccesen uborkás búcsúnak is ismerték. [14] Búcsúsok a lacikonyhán (Forrás: Móra Ferenc Múzeum) A búcsú napja A búcsú napjának liturgiáját a 20. század első évtizedeiben már kialakult szokás szerint tartották meg a ferences testvérek. Sok esetben a ferences szerzetesek számára fontos búcsúi ünnepről, Porziuncula augusztus 2-i ünnepéről is sokan maradtak ünnepelni a Havi Boldogasszony búcsúra.

Az áldozók száma azonban – érdekes – alig haladta meg a 4000-et. Oka az, hogy a búcsú-napunkat megelőzően is d. u. és este (hétfőn) felhőszakadás szerű eső esett hosszú ideig, sőt este 10 órakor pusztító jégverés zúdult rá a városra. Kertünkben a szőlőt teljesen tönkretette. Másnap reggel – a gyóntatás szempontjából legalkalmasabb órákban, 4-7-ig ismét úgy ömlött az eső, mintha öntötték volna az égből. És így hiába volt a sok gyóntató, a gyónók csak szorványosan szállingózva merészkedtek elő szállásaikról. … gyónó-sereg csak ½ 8-tól kezdve lepte el a gyóntató-folyosót és a III. rendi otthont, ahol szintén gyóntattunk. Gyóntatók igen sokan voltunk: minden községből jött valaki (plébános, vagy káplán) a hívekkel, szomszéd zárdáink atyái is népesen voltak képviselve: Kecskemétről – Csongrádról – Szolnokról. Még ezeken kívül volt 15 gyóntatónk: azok a fiatal presbyterek, akik itt Sezgeden 2 hónapi katonai kiképzésben részesülnek. Erre az ünnepi alkalomra fölötteseik szabadságolták őket, és így a két napon vendégeink és hasznos munkatársaink voltak.

hungarikum fesztivál szeged 2022
  1. Szeged augusztus 20 2019 free
  2. Szeged augusztus 20 2019 live
  3. Szeged augusztus 20 2019 images
  4. Szeged augusztus 20 2019 en
  5. Szeged augusztus 20 2019 full
  6. Fekete sportcipő női
  7. Szeged augusztus 20 2014 edition
  8. Abádszalók strand út 2
  9. Siófok mészöly géza utca 2
  10. A Szent Korona fotóiból nyílt kiállítás – Szeged-Csanádi Egyházmegye

Utána P… jakabszállási misszionárius atya ünnepélyes szent misét celebrált, mely után két szent beszéd volt, egyik a templomban, melyet Szél József vácz egyházmegyei újmisés pap – a másik a templom előtt a szabadban, melyet K… Róbert atya tartottak. Ezalatt a város hatóságát képviselő urakat a zárda egy rövid villás reggelivel látta. A szent beszéd után úgy a városi, mint a vidéki hívek hazafelé indultak, úgy hogy 12 órakor már alig voltak, legfeljebb a közeli dorozsmai és tápéi hívek, kik rendesen a vecsernyét is megszokták várni, és azután indúlnak haza. Délután egész este 7-ig pedig a város közönsége látogatja a templomot, úgy hogy folytonosan hullámzik, egyik jön, másik megy. [18] A következő évben már a "háborús bonyodalmak" időszakáról olvashatunk, mely nagyban lecsökkentette a hívek számát a búcsúi napon. 1914. augusztus 5. A háborús bonyodalmak miatt csak a közeli községekből jöttek, dorozsmáról 500, tápéról 200. A többiek pedig szorványosan hol vonaton, hol gyalog. Igen megnehezítette a híveknek a búcsúra jövetelét az a körülmény, hogy senkisem utazhatik közösségi igazolvány nélkül, másrészt a vonatok a katonaság számára vannak fönntartva, továbbá az egyes községekben képzelhetetlen rémhíreket terjesztettek, hogy a szerbek a templomot a búcsúsokkal együtt föl akarják robbantani és több effélék, így hát a hívek féltek eljönni.

[20] A hívek lelkesedése ellenére a háborús időszak éreztette hatását, mind a búcsúsok számát illetően, mind a megtartható liturgiák vonatkozásában. 1919. augusztus 5. Havi Boldogasszony. Csak a város és a legközelebbi környék vett részt a búcsún. A városi híveink nagyon szép számmal és szinte tüntető lelkesedéssel vettek részt. A hivatalos várost a polgármester és egyéb hivatalnokok képviselték. A szokásos körmenetet az idén elhagytuk – mert a megszálló csapatok feje nem engedélyezte. Az ünnepélyes nagy misét P. Richárd mondotta, a sz. beszédet pedig a napokban idedisponált P. Ottó. [21] 1922. augusztus 5. A havi búcsú még az idén se volt rendes, az elszakított területeken lakó hívek nem jöhettek, 10-15 ezren lehettek. Meggyónt 1500. A processziót, melyen a hatóság és katonaság is képviselve volt P. Bonaventura házfőnök vezette, az ünnepélyes nagymisét P. Frigyes celebrálta. Utána 2 szentbeszéd volt, a templomban P. Viktor, a templomon kívül, a szabadban P. Péter prédikált. [22] A búcsúi szokásoknak egy viszonylag részletes leírásával találkozhatunk a következő évi bejegyzéseknél, mely év azért is volt különösen fontos esztendő, mert a templom tornyának keresztjét a búcsú alkalmával helyezték vissza ünnepélyes keretek között.

szeged augusztus 20 2019 community
January 2, 2023

Mi Az Az Osztatlan Képzés, 2024